Природата в България е изпъстрена с цветове, които са рядкост на други места, а едно от проявленията им са уникалните дневни пеперуди, които единствено тук надхвърлят 220 вида. Но се обзалагам, че всъщност малко хора знаят този факт.

Вероятно всички са нясно, че пеперудите се наричат още Люспестокрили и спадат към разред летящи насекоми. Хранят се главно с нектар и растителен сок, а когато са още ларви – с растението, на което са снесени. Именно затова видът на пеперудата зависи изцяло от географската ширина и видовете растения, които виреят на нея. Лошата новина е, че ларвите са абсолютни вредители за растенията и в стремежа си да запазят посевите, хората унищожават голяма част от тях. За щастие въпреки тази неприятна подробност, България се радва на изключително много видове пеперуди, а биотопите зависят от района в който се намират.

Разбира се, разпространението на определените видове не зависи само от географската ширина, а също и от надморската височина. Ако сте избрали да видите пеперудите, живеещи в Западна България например (Claucopsyche nausithous, 1779, която е рядка и застрашена дневна пеперуда с керемидено-розови криле и малки черни точици по тях в средата), то тогава трябва да знаете, че в източната част на страната ще намерите съвсем други шарки. При всички положения, най-добрият вариант е, да се снабдите с необходимата литература и да поровите в интернет, преди да предприемете каквито и да било пътешествия за наблюдение на пеперуди.