Пеперуди в България

Природата в България е изпъстрена с цветове, които са рядкост на други места, а едно от проявленията им са уникалните дневни пеперуди, които единствено тук надхвърлят 220 вида. Но се обзалагам, че всъщност малко хора знаят този факт.
   
Основната причина за това голямо разнообразие от видове, е разположението на България в две изключително ясно изразени климатични зони. Съответно и биотопите са много на брой, тъй като са от преходносредиземноморски до високопланински. От друга страна релефът варира от обширни равнинни части до високи планини, а между тях има хълмисти и котловинни местности, което оказва не малко влияние върху видовете, виреещи в дадения район. С две думи голямото разнообразие на климатичните условия, релефа, растителността и даже геоложкия строеж е създало идеалните условия тук да се появят всякакви видове пеперуди, за които цяла Европа би завидяла.
Вероятно всички са нясно, че пеперудите се наричат още Люспестокрили и спадат към разред летящи насекоми. Хранят се главно с нектар и растителен сок, а когато са още ларви – с растението, на което са снесени. Именно затова видът на пеперудата зависи изцяло от географската ширина и видовете растения, които виреят на нея. Лошата новина е, че ларвите са абсолютни вредители за растенията и в стремежа си да запазят посевите, хората унищожават голяма част от тях. За щастие въпреки тази неприятна подробност, България се радва на изключително много видове пеперуди, а биотопите зависят от района в който се намират.
Така например в Югоизточна България и южното ни Черноморие се радват на биотопи на редкия и ограничено разпространен у нас (но все пак съществуващ) вид пеперуда Lycaena ottomana, от 1830 г., който в последно време даже е намерен и в речните долини на Източни Родопи. И макар латинското наименование на тази изключително красива пеперуда да не ви говори нищо (всъщност не би трябвало да ви говори нещо, освен ако не сте биолози), истината е, че неговото значение е голямо за Балканския полуостров. Освен нея, всичките останали 220 вида имат същото значение за българската фауна.
Разбира се, разпространението на определените видове не зависи само от географската ширина, а също и от надморската височина. Ако сте избрали да видите пеперудите, живеещи в Западна България например (Claucopsyche nausithous, 1779, която е рядка и застрашена дневна пеперуда с керемидено-розови криле и малки черни точици по тях в средата), то тогава трябва да знаете, че в източната част на страната ще намерите съвсем други шарки. При всички положения, най-добрият вариант е, да се снабдите с необходимата литература и да поровите в интернет, преди да предприемете каквито и да било пътешествия за наблюдение на пеперуди.