Предпочита местообитания с планински характер от 500 до 2000 м. н.в. - варовикови, каменисти или скалисти сипеи, склонове и поляни. Основно хранително растение за гъсениците са видове от род Sedum.
Крилете са с размери 7,0–8,5 cm. Пеперудата е с бели криле като предните са с няколко черни петна, а задните са с двойка петна наподобяващи червени очи с черен кант и бял център.
Голям полумесец (Papilio machaon)
Крилете са с размери 7,6–8,3 cm при мъжките и 8,6–9,3 cm при женските. Цветът им е предимно жълт с черна лента, успоредна на задния ръб с по едно червено петно в основата. На задните крила притежават характерни вилообразни израстъци. Основно хранително растение е Блатна самодивска вода.
Пурпурен император (Apatura iris)
Разпространена е още с името ирисова пеперуда. Крилете са с размери 7,0– 9,2 cm и притежават по едно характерно „око“. На предните криле то е отдолу, а на задните отгоре. са с назъбени краища. Отгоре са със син основен оттенък, а отдолу са лешниковокафеви. Разпространена е в умерено климатичната зона на Евразия. Пеперудата е горски вид обитаващ райони от 600 до около 1700 м. н.в. Основно хранително растение за гъсениците са растения от род Salix.